Svenska Dexterföreningen

Annonser

Kvigor säljes

Lillaryds Gabby dun, född 210417. e. Ängsdals Emrik röd u. Skellebaekgård Jenny dun.

Lillaryds Gullan (pollad) född 210418. e. Origo av Gunnarp u. Egebjerggård Eva.

Ängsdals Glittra dun, född 210421 e. Ängsdals Dennis dun u. Ängsdals Bianca röd.

Alla är härstamningsverifierade, stamboksförda och har para tb-status A.

Vid intresse och för mer information kontakta:
Caroline, 0708-249018
Dennis, 070-2287710
E-post »

Lillaryds Gabby (i mitten)

Lillaryds Gullan

Ängsdals Glittra (mamman i bakgrunden )

211007

Dexterdjur säljes – Viarps dexter

Alla stamboksförda, paratb status A.

Kontakt:
Johnny, Viarps dexter, 0733716498
E-post »

Dräktig ko Bea 20180221

Tjurkalv Dun Esbjörn 20210319

Tjurkalv Evert 20210309

Tjurkalv Erling 20210330

Ungtjur Dolle 20200322

Avelstjur Berra 20180309

Avelstjur Kasper 20150419

211030

3 st dexter-tjurkalvar till salu

Födelse 2020-02-06, Fvikt 19 kg, pollad.

3 st dexter-tjurkalvar till salu, Elton, Eros och Elvin, alla med efternamn "av Källevik". De är födda i mars och efter dun-färgade tjuren Ängsdals Elvis (F. Brutus av Hallandia) och mödrarna är efter Ralf resp Noak av Gunnarp.

Vid intresse välkommen att ringa!

Kontakt:
070-605 76 44 (Wiktoria)
070-318 77 13 (Anders)
E-post »

210730

Ricky av Torastorp (Röd polled)

Födelse 2020-02-06, Fvikt 19 kg, pollad.

Far: Dun Nougat av Gunnarp polled (Dun). Mor: Björkängens Gefion (Röd).

Vi har Paratb-status A, BVD-fria och med i smittskyddsprogrammet Säker livdjurshantering samt KAP. Redo för beteckning sommar 2021. Finns i mitten av Skåne.

Kontakt:
Anton Nilsson Torastorps Dexter, 0705440482
E-post »

Ricky av Torastorp #torastorpsdexter för fler bilder.

210524

Köpes!

På grund av en missuppfattning söker jag åter djur för att starta upp en besättning. Jag önskar köpa tre kor eller kvigor, de senare helst i ålder för att betäckas under sommaren. Har sedan 15 år en liten gård utanför Borensberg i Östergötland där jag tidigare har inriktat mig på svenska lantraser och varit genbanksansluten för samtliga raser jag haft, men har sedan ett par år släppt det. Min djurhållning är extensiv med största delen naturbeten och djuren går ute året runt (med tillgång till vindskydd vintertid), men även tillgång till stall med stora boxar som även kan utökas. Kan du hjälpa mig att komma igång?

Titta gärna in på min hemsida om du vill veta mer. Dock är den inte helt uppdaterad.

Kontakt:
Anna Hall, Hagets Lantrasgård, 0708-74 89 76
E-post »

210424

Tjurkalvar till salu

Sibbe av Torastorp, svart, född 2021-01-03, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: 22 av Kyrkhult (Svart) Hornad

Sälle av Torastorp, röd, född 2021-03-19, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Björkängens Gefion. (Röd) Hornad

Sigge av Torastorp, svart, född 2021-03-21, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Kullabacke Birgitta. (Svart) Polled

Stig-Bertil av Torastorp, röd, född 2021-03-21, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Tora av Torastorp. (Svart) Hornad

Sune av Torastorp, röd, född 2021-04-08, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Pippi av Torastorp. (Svart) Polled

Sixten av Torastorp, svart, född 2021-04-09, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Idelle av Torastorp. (Svart) Hornad

Leverans till hösten. Vi planerar även att sälja dräktiga hondjur till hösten som kan kombineras med någon av tjurkalvarna. Vi har Paratb-status A, BVD-fria och med i smittskyddsprogrammet Säker livdjurshantering.

Kontakt:
Anton Nilsson Torastorps Dexter, 070-544 04 82
E-post »

210418

Tjurar säljes eller bytes

Tjuren Malte född 2017-03-11 lugn och säker på att betäcka. Stamboksbevis, Bvd-fri. Vi måste skaffa en annan tjur, vi har kvigor efter Malte som vi vill betäcka.

Tjurkalv föd 2020-07-20.

Båda är salu, kan även tänkas byta mot tjur som ej är släkt med våra Dexter.

Kontakt:
Bröderna Westin, Mats Westin, 070 3796702
E-post »

210312

Slättås Lucie t.v. och Slättås Kurry med mor.