Svenska Dexterföreningen

Annonser

Dexterdjur säljes – Viarps dexter

Alla stamboksförda, paratb status A.

Kontakt:
Johnny, Viarps dexter, 0733716498
E-post »

Dräktig ko: Jenna Född 2014033 Dansk import

Dräktig ko: Bea Född 20180221

Kvigkalv: Elsa Född 20210305

Kvigkalv: Ellen Född 20210413

Kvigkalv: Elise Född 20210422

Tjurkalv: Dun Esbjörn Född 20210319

Tjurkalv: Evert Född 20210309

Tjurkalv: Erling Född 20210330

210809

3 st dexter-tjurkalvar till salu

Födelse 2020-02-06, Fvikt 19 kg, pollad.

3 st dexter-tjurkalvar till salu, Elton, Eros och Elvin, alla med efternamn "av Källevik". De är födda i mars och efter dun-färgade tjuren Ängsdals Elvis (F. Brutus av Hallandia) och mödrarna är efter Ralf resp Noak av Gunnarp.

Vid intresse välkommen att ringa!

Kontakt:
070-605 76 44 (Wiktoria)
070-318 77 13 (Anders)
E-post »

210730

Ricky av Torastorp (Röd polled)

Födelse 2020-02-06, Fvikt 19 kg, pollad.

Far: Dun Nougat av Gunnarp polled (Dun). Mor: Björkängens Gefion (Röd).

Vi har Paratb-status A, BVD-fria och med i smittskyddsprogrammet Säker livdjurshantering samt KAP. Redo för beteckning sommar 2021. Finns i mitten av Skåne.

Kontakt:
Anton Nilsson Torastorps Dexter, 0705440482
E-post »

Ricky av Torastorp #torastorpsdexter för fler bilder.

210524

Köpes!

På grund av en missuppfattning söker jag åter djur för att starta upp en besättning. Jag önskar köpa tre kor eller kvigor, de senare helst i ålder för att betäckas under sommaren. Har sedan 15 år en liten gård utanför Borensberg i Östergötland där jag tidigare har inriktat mig på svenska lantraser och varit genbanksansluten för samtliga raser jag haft, men har sedan ett par år släppt det. Min djurhållning är extensiv med största delen naturbeten och djuren går ute året runt (med tillgång till vindskydd vintertid), men även tillgång till stall med stora boxar som även kan utökas. Kan du hjälpa mig att komma igång?

Titta gärna in på min hemsida om du vill veta mer. Dock är den inte helt uppdaterad.

Kontakt:
Anna Hall, Hagets Lantrasgård, 0708-74 89 76
E-post »

210424

Tjurkalvar till salu

Sibbe av Torastorp, svart, född 2021-01-03, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: 22 av Kyrkhult (Svart) Hornad

Sälle av Torastorp, röd, född 2021-03-19, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Björkängens Gefion. (Röd) Hornad

Sigge av Torastorp, svart, född 2021-03-21, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Kullabacke Birgitta. (Svart) Polled

Stig-Bertil av Torastorp, röd, född 2021-03-21, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Tora av Torastorp. (Svart) Hornad

Sune av Torastorp, röd, född 2021-04-08, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Pippi av Torastorp. (Svart) Polled

Sixten av Torastorp, svart, född 2021-04-09, polled.
Far: Nougat av Gunnarp (Dunfärgad). Polled
Mor: Idelle av Torastorp. (Svart) Hornad

Leverans till hösten. Vi planerar även att sälja dräktiga hondjur till hösten som kan kombineras med någon av tjurkalvarna. Vi har Paratb-status A, BVD-fria och med i smittskyddsprogrammet Säker livdjurshantering.

Kontakt:
Anton Nilsson Torastorps Dexter, 070-544 04 82
E-post »

210418

Tjurar säljes eller bytes

Tjuren Malte född 2017-03-11 lugn och säker på att betäcka. Stamboksbevis, Bvd-fri. Vi måste skaffa en annan tjur, vi har kvigor efter Malte som vi vill betäcka.

Tjurkalv föd 2020-07-20.

Båda är salu, kan även tänkas byta mot tjur som ej är släkt med våra Dexter.

Kontakt:
Bröderna Westin, Mats Westin, 070 3796702
E-post »

210312

Tjur till salu

Ängsdals Figaro född 22/5-20 avhornad.

Far Nelson av Gunnarp och mor Rosa säljs registrerad och verifierad. Paratb A.

Kontakt:
Dennis, 070-2287710
E-post »

210209

Tjurar till salu

Ettårig tjur född 2019-04-1. Pollad. Pappa Nixon av Gunnarp.

Tjurkalv. Pollad. Samma pappa.

Båda två är stambokförda. A status Para tb.

Kontakt:
Stefan Burén, 076 112 09 96
E-post »

200609

Polled avelstjurar till salu

Flertal polled (genetiskt hornlösa) 1-åriga avelstjurar som är redo för betäckningsjobb finns till salu.

Finns även en homozygot testad 1-årstjur till salu, född 2/3-2019. Han ger endast hornlösa avkommor även på hornade kor. Han är efter Mäster av Gunnarp, mf. Lexius av Gunnarp. Tjuren är svart med dunanlag, kan ev. även vara bärare av röda anlag.

Vi har Paratb-status A, BVD-fria och med i smittskyddsprogrammet Säker livdjurshantering.

Kontakt:
Linda 0733-24 39 50
Rickard 0705-46 48 28
E-post »

200609

Dexter till salu

Tjurkalv SE-059262-0072 Klämmans Petter svart, född 2020-04-25. Efter SE-000004-0392, SWE 120774 Egebjerggård Justin, undan SE-059262-0009, SWE 114412 Klämmans Ida, polled.

Levereras med stamtavla registrerad i KAP.

Leverans av kalvar efter avvänjning eller till våren, individuell transport godkänd av Jordbruksverket i egen regi. Djuren är uppfödda ekologiskt, vi är under omställning. Gård & Djurhälsan Para-tb status A.

Kontakt:
Clas, 0702-012 774
E-post »

Klämmans Petter

200606

Slättås Lucie t.v. och Slättås Kurry med mor.